Chcem
cenovú
ponuku

Ako si vybrať to správne zateplenie

Pre výsledný efekt zateplenia je kľúčová správne zvolená kvalitná izolácia, jej dostatočná hrúbka, vhodné a otestované komponenty zateplenia a bezchybná realizácia.

Každý z týchto prvkov nám môže pozitívne aj negatívne ovplyvniť funkčnosť zateplenia. 

Aj kvalitnú izoláciu môžu zničiť nevhodné komponenty zateplenia. Nesprávna realizácia môže zase pokaziť jej účinnosť a schopnosť izolovať.

Správny izolačný materiál

Odporúčaný izolačný materiál závisí od viacerých faktorov. Čo ideme zatepľovať. Z akého materiálu máme stavbu. Akú účinnosť izolácie potrebujeme. Akú chceme povrchovú úpravu domu. Ako nároční sme na kvalitu ovzdušia a pod.

Najčastejším izolačným materiálom obvodových stien je minerálna vlna a polystyrén.
Ak nám záleží na pridanej hodnote zateplenia, použijeme fasádne dosky, strešné rolky, či fúkanú izoláciu z minerálnej vlny.

Vyhneme sa vzniku plesní. Získame potrebnú priedušnosť stien. Ochránime sa proti šíreniu požiaru. Zároveň dosiahneme zdravé ovzdušie v domácnosti vďaka prírodnému a ekologickému materiálu. Navyše minerálne izolácie vďaka vláknitej štruktúre eliminujú rušivé  hluky z okolia.

Aj od materiálu a hrúbky stien nášho domu závisí potrebný izolačný materiál. Jeho tepelno-izolačné vlastnosti (tepelná vodivosť) ovplyvňujú výslednú účinnosť zateplenia.

Pre výber najvhodnejšieho izolačného materiálu pre váš dom odporúčame kontaktovať nášho poradcu pre zateplenie.

Spôsoby zateplenia

FASÁDA

Kontaktné zateplenie je u nás najčastejšie využívaná forma zateplenia. Izolačné dosky sú lepené priamo na stenu domu a ako povrchová úprava sa zväčša využíva fasádna omietka.

Prevetrávané zateplenie sa využíva hlavne v prípadoch, keď chceme ako povrchovú úpravu steny použiť obkladový materiál. Izolácia sa vkladá do roštu a oddeluje ju vzduchová medzera.

ŤAŽKO DOSTUPNÉ PRIESTORY

Fúkaná izolácia výborne vyplní ťažšie dostupné priestory, ako sú napr. väzníkové krovy, trámové stropy či nízke pultové strechy. Má výborné izolačné schopnosti, realizácia zateplenia je veľmi rýchla a zachováva si všetky výhody minerálnej izolácie.

STRECHY

Šikmé strechy
Minerálna vlna v rolkách sa najčastejšie využíva na zateplenie šikmých striech medzi alebo pod krokvami (drevenými trámami tvoriacu strechu). Kľúčová je vzduchotesnosť.

Ploché strechy

Na ich zateplenie sa používajú dosky z minerálnej vlny, polystyrénu alebo PIR. Ak chceme ochrániť dom pred prehrievaním, šírením požiaru a hlukom z vonkajšieho prostredia, preferencia je minerálna vlna.

Dostatočná hrúbka izolácie

Na hrúbke izolácie jednoznačne záleží. V dnešnej dobe sa stáva trendom 200 mm.

Pri novostavbách sa riadime projektom a navyše je potrebné dodržať zákonné normy. Často však využívame väčšie hrúbky izolácie, ako vyžaduje norma. Cieľom je zvýšiť komfort bývania (tepelná pohoda, príjemné ovzdušie v interiéri, zníženie spotreby vykurovania či chladenia domácností). Ďalší z dôvodov je napr. skryť exteriérové žalúzie.

Pri rekonštrukciách potrebujeme „dostať“ rosný bod do izolácie a nie do stien. Zabránime tak zrážaniu vodnej pary v stenách a predídeme vzniku plesní. Hrúbka izolácie sa pohybuje medzi 140  – 160 mm. Vyššia hrúbka nám zaistí rýchlejšiu návratnosť investície pri rastúcich cenách energií.

Na hrúbke izolácie sa šetriť neoplatí!  Dodatočné cm hrúbky izolácie navýšia celkovú investíciu do zateplenia iba nepatrne. Avšak samotná izolácia (materiál a jeho hrúbka) rozhodujú o celkovej funkčnosti a zmysluplnosti zateplenia.

Vhodné komponenty zateplenia – Naozaj funkčné zateplenie

Izolačný materiál je podstatnou súčasťou celého systému zateplenia.

Aby však zateplenie naozaj fungovalo, je potrebné použiť otestované, ideálne výrobcom odporúčané komponenty zateplenia (lepidlá, sieťky, kotvy, či fólie, pásky a pod.). Zabránime únikom tepla, defektom či degradovaniu izolácie.

Nepodceňme celý systém zateplenia: Izolácia + Komponenty + Realizácia. Ak šetríme na nesprávnom mieste, vráti sa nám to v podobe nákladov na vykurovanie či budúce opravy chýb.

Bezchybná realizácia

Kľúčovou súčasťou procesu zatepľovania je bezchybná realizácia. Aj kvalitnú izoláciu vieme znehodnotiť a znefunkčniť nevhodnou realizáciou.

Nefungujúca vzduchotesnosť strechy, vznik plesní, zhnité strešné trámy, tepelné mosty fasády, praskanie fasádnej omietky, vystupovanie kotiev z omietky a pod. sú časté chyby nesprávnej realizácie.

Zatepľovanie nie je len o “nabúchaní” izolácie na steny či do podkrovia. Pri nedodržaní správneho postupu a pri zanedbaní jednotlivých detailov dochádza k  poškodeniu izolácie a zateplenie jednoducho nebude fungovať.

Na čo si dať pozor, aby zateplenie fungovalo

Aby celý systém zateplenia naozaj fungoval potrebujeme kombináciu kvalitnej izolácie, správnych komponentov zateplenia a bezchybnú realizáciu. Pri zateplení na detailoch naozaj záleží..