Chcem
cenovú
ponuku

Strecha

Ako ochrániť šikmú strechu pred prehrievaním

Strecha

Ako ochrániť šikmú strechu pred prehrievaním

Myslite dopredu a zabezpečte si príjemnú klímu v interiéri aj počas horúcich letných dní. Tí, ktorí majú skúsenosti s podkrovným bývaním s nedostatočne alebo priemerne zateplenou strechou, vám potvrdia, že pod strechou sa bojuje proti horúčave ťažšie, ako proti chladu.

Tí, ktorí majú skúsenosti s podkrovným bývaním s nedostatočne alebo priemerne zateplenou strechou, vám potvrdia, že pod strechou sa bojuje proti horúčave ťažšie, ako proti chladu. Poradíme vám, ktoré opatrenia sú kľúčové, aby ste v interiéri mali príjemnú klímu v zime i v lete.

1. Tepelnoizolačný materiál so slabou akumuláciou

Prestup tepla cez zateplenú strechu prebieha inak v zime a inak v teplom období. Keď je vonku nízka teplota, konštrukcia by mala zadržať čo najviac tepla vnútri. Pre spomalenie prehrievania by zas mali mať stavebné materiály schopnosť absorbovať do seba čo najviac tepla a čo najdlhšie ho zadržať, teda zabrániť jeho prestupu do interiéru. V tomto sú najvýkonnejšie produkty z minerálnej vlny, výborne izolujú nielen v zime, ale vďaka svojej štruktúre a mernej tepelnej kapacite zabraňujú prehrievaniu šikmých striech lepšie, ako ktorýkoľvek penový materiál.

2. Príliš malá hrúbka izolácie

Zateplenie šikmej strechy len medzi krokvami už dávno nestačí, keďže krokvy majú hrúbku maximálne 18 cm. Na hrúbke tepelnej izolácie sa šetriť neoplatí – ak sa nebojíte zimy, pravidelné horúčavy na Slovensku by vo vás mali určite vzbudzovať rešpekt. Dnešné tepelnotechnické normy vyžadujú hrúbku tepelnej izolácie najmenej 30 cm, je teda potrebná aj druhá vrstva, pod krokvami.

Keďže drevo má v porovnaní s minerálnou vlnou vyššiu tepelnú vodivosť, prekrytím krokiev zabránite nielen vzniku tepelných mostov na trámoch, kde by sa mohla zrážať vlhkosť a rásť plesne, ale vybudujete aj lepšiu ochranu proti horúčave.

3. Slabé tepelnoizolačné vlastnosti

Aby strecha nielen šetrila vaše teplo v zime, ale aj čo najdlhšie odolávala horúčavám, treba vybrať produkty z minerálnej vlny s čo najnižším súčiniteľom tepelnej vodivosti. Skúsení strechári odporúčajú hodnoty lambdy pri izolácii šikmých striech od 0,035 W/m.K nižšie, pretože čím je táto hodnota nižšia, tým lepšie materiál izoluje a drží medzi krokvami bez potreby podväzovania. Pri vysokých teplotách oceníte aj výrobky z ekologickej minerálnej vlny s Ecose Technology, teda so spojivom bez formaldehydu a fenolov, ktoré neuvoľňujú do interiéru žiadne škodlivé látky.

4. Narušená vzduchotesnosť strechy

Fólie v šikmej streche nie sú na ozdobu, ani „pre istotu“. Plnia v strešnej konštrukcii dôležité úlohy. Zo strany interiéru musí tepelnú izoláciu ochraňovať parozábrana, ktorá bráni prenikaniu vzdušnej vlhkosti. Ak je nekvalitná alebo nesprávne inštalovaná, v streche sa nazhromaždí vlhkosť, ktorá spôsobuje nielen vznik plesní v zime, ale významne poškodzuje zabudované drevené konštrukcie počas celého roku. Nezabúdajte, že fólie musia byť upevnené vzduchotesnými spojmi, ktoré zabezpečujú kvalitné lepiace pásky a tmely.

5. Nevhodne zabezpečené strešné prvky

Najvýraznejšie prehrievanie pociťujú obyvatelia podkroví s netienenými strešnými oknami. Pri voľbe materiálov by ste mali tiež dbať, aby krytina na šikmej streche nemala tmavú farbu, pretože táto priťahuje slnečné lúče a dokáže zdvihnúť teplotu povrchu aj o niekoľko stupňov. Vyberajte teda čo najsvetlejšiu farbu, alebo krytinu s reflexným povrchom, ktorý odráža tepelné žiarenie. Dôležité je tiež odvetranie strechy pod škridlou. Treba myslieť na správny návrh výšky vzduchovej medzery. Dobrým riešením je už 5 cm. Cez vzduchovú vrstvu sa neustále obmieňa prehriaty vzduch (50 – 60 °C) z konštrukcie a nahrádza sa chladnejším vonkajším (25 – 30 °C).

Vyžiadajte si cenovú ponuku

Vyplňte dotazník so základnými info o stavbe a my vám pripravíme cenovú ponuku na mieru.

Chcem cenovú ponuku

Užitočné tipy Všetky tipy

Aká má byť hrúbka izolácie fasády a strechy pri rekonštrukcii domu?

Aká má byť hrúbka izolácie fasády a strechy pri rekonštrukcii domu?

Zistite, aká je ideálna hrúbka tepelnej izolácie pri zateplení staršieho rodinného domu.

Čítať viac
Renovácia rodinného domu, ktorá znížila spotrebu energie až na tretinu

Renovácia rodinného domu, ktorá znížila spotrebu energie až na tretinu

Znížte aj Vy spotrebu energie na vykurovanie na 1/3!

Čítať viac
Na čo si dať pozor pri zateplení fasády

Na čo si dať pozor pri zateplení fasády

Hoci je rozumné zateplenie fasády zveriť do rúk skúseným stavbárom, majitelia rodinných domov by mali vedieť, na čo sa zamerať pri plánovaní projektu.

Čítať viac