Znaky nesprávneho zateplenia fasády
Ak sa chystáte zatepľovať rodinný dom, je dobré poučiť sa z chýb tých ostatných. Najčastejšie defekty na fasádach zateplených domov hovoria jasnou rečou – viete, čo nám signalizujú?
1. Studené steny
Chladom sálajúci povrch stien z vnútornej strany obvodovej steny po zateplení býva spôsobený príliš tenkou alebo porušenou tepelnou izoláciou. Nie je to len kozmetická chyba, ale signál, že teplotný profil je nesprávny a časom sa to môže zhoršovať. Dnes sa na Slovensku používa hrúbka zateplenia 15 – 20 cm, podľa typu konštrukcie. Správne zvolená fasádna tepelnoizolačná doska vám okrem úspory energie a tepelnej pohody môže priniesť aj ďalšie výhody. Minerálna fasádna doska výborne tepelne izoluje, je úplne nehorľavá, tlmí hluk z exteriéru a zabezpečuje vysokú paropriepustnosť obvodovej steny.
2. Vlhké fľaky a plesne
Nájdeme ich na zle zateplenej obvodovej stene, najčastejšie v oblasti rohov, kútov, betónových prekladov, na miestach osadenia okien alebo spojoch vonkajšej steny s balkónovými doskami. Ich príčinou býva nedostatočná hrúbka tepelnej izolácie alebo nepresné či zlé zhotovenie izolačnej vrstvy na členitejších tvaroch na fasáde. Treba sa tiež presvedčiť, či po zateplení nebola narušená izolácia dodatočnou montážou sušiakov na bielizeň, klimatizačných jednotiek alebo iných prvkov. Komplikácie po zateplení môžu byť spôsobené aj použitím nesprávneho typu lepidla, ktoré nie je určené pre zatepľovacie systémy. Odporúčame lepidlo, ktoré podporuje difúziu celého systému.
3. Bodky, bubliny a preliačiny na fasáde
Takéto poruchy môže zapríčiniť aj nesprávna aplikácia izolantu alebo použitie nevhodného typu či množstva komponentov zatepľovacieho systému, najčastejšie kotiev. Tie najjednoduchšie, „natĺkacie“, je pomerne zložité ošetriť tak, aby nevznikla priehlbina, ktorá sa následne zaplní lepidlom, čo na finálnej omietke vytvorí tzv. „Panter efekt“. Efektívnejšie sú zapustené izolačné kotvy, ktoré majú na svojej hlavičke už integrovanú izolačnú vrstvu a sú veľmi účinné pri upevnení a predchádzaní tepelným mostom. Nie je potrebné zafrézovanie kotvy a dodatočné osadenie izolačnej zátky, čím sa skracuje čas výstavby.
4. Praskliny na fasáde
Sú tiež signálom, že tepelná izolácia bola nedostatočne upevnená alebo nesprávne vystužená. Na vystuženie slúži správne uložená sklotextilná mriežka. Nechajte si poradiť od odborníkov, aké parametre mriežky sú pre váš projekt dostatočné. Dôležitá je aj plošná hmotnosť mriežky. Tie „ľahšie“ sú síce lacnejšie, ale po dlhodobom pôsobení poveternostných vplyvov a striedavých vonkajších teplôt často nevydržia a popraskajú a s nimi aj vaša fasáda. Preto je efektívne zvoliť vhodné materiály, ktoré spolu tvoria jeden ucelený a zladený mechanizmus, skladať produkty od rôznych výrobcov je riskantné.