5 krokov, ako si doma vytvoriť z varenia dokonalý zážitok
Určite poznáte domácich kuchárov, ktorých varenie či pečenie prirodzene a doslova napĺňa. Niektorí si zas recept na pohodové varenie našli postupom času. Tých, ktorým dobrý pocit z kulinárskeho varenia stále niečo kazí, možno inšpiruje náš malý manuál, ako z varenia urobiť šťastnú udalosť.
1. Umenie si žiada priestor
Názory na správny „kuchynský trojuholník“ sa líšia, no pri pohodlnom varení ide v podstate o to, aby tri najdôležitejšie uzly kuchyne, teda pracovná plocha na prípravu potravín, umývacie a varné centrum, neboli od seba príliš ďaleko. Keď si ich predstavíte ako vrcholy trojuholníka, súčet dĺžok všetkých strán by mal byť 3 až 6 metrov, ináč sa pri príprave jedla príliš nachodíte. V malej kuchyni sa to dá dosiahnuť ľahko, dôležité však je, aby pracovné plochy boli aj voľné pre všetky úkony. Veľa ovplyvní aj tvar kuchynskej linky – optimálny trojuholník sa dá vytvoriť v rámci liniek v tvare L alebo U, ale aj pri dvojstrannej linke. Veľmi praktický je aj kuchynský ostrovček, ak ho nemáte, určite pomôže aj mobilný príručný stolík, ktorý môžete odpratať, keď ho práve nepoužívate.
2. Vytvorte si zvukovú bublinu
Pre kuchynskú pohodu je veľkým prínosom, keď nás nerušia nežiaduce zvuky z iných miestností. Najťažšie je dosiahnuť túto integritu v otvorených priestoroch spojených s obývačkou. V súčasnosti však nájdeme rôzne riešenia v podobe zaťahovacích bariér, akými sú posuvné či zhrňovacie dvere, ktoré zadržia zvuky a sú aj estetické. Pri varení by sme však mali dbať, aby sme ani my hlukom nerušili ostatných členov domácnosti či susedov. Tento problém je typický hlavne pre život v bytovom dome. Projekty bytových domov totiž neriešia prenos vibrácií z kuchynskej pracovnej dosky na stenu, na ktorej je pripevnená. Prenosu hluku môžeme najjednoduchšie zabrániť, keď odizolujeme pracovnú dosku mäkkým izolačným pásikom od steny. Optimálnym spôsobom, ktorý sa osvedčil pri inštalácii kuchynských liniek, je však predsadená sadrokartónová stena so šírkou približne 10 cm vyplnená minerálnou vlnou, ktorá je výborným akustickým izolantom, s izolačnými pásikmi pre odstránenie zvukových mostov. Ak vám záleží na zdravej klíme v interiéri, vyberte si ekologickú minerálnu vlnu ECOSE so spojivom bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív.
3. Užívajte si vône, nie zápach
Vôňa pripravovaných dobrôt je príjemná, no hlavne pri otvorených kuchyniach dokáže smaženie cibuľky „aromatizovať“ celý byt a keď náhodou niečo prihorí, ťažko sa zápachu zbavujeme. Preto je dobré mať účinné vetranie a odsávanie pár. Kuchyňa, kde sa skutočne pravidelne varí, si vyžaduje kvalitný digestor. Vstavané digestory sú nenáročné na priestor a tak sa hodia do menších kuchýň, majú však zvyčajne slabší výkon, môžete ich však nahradiť výkonnejším teleskopickým digestorom alebo nenápadnýmodsávačom pár zabudovaným vo varnej doske. Do stredných a väčších kuchýň sa hodia aj komínové a ostrovčekové. Pri výbere digestora je však dôležité aj to, či môžete napojiť odťah pár na komín či potrubie. Ak túto možnosť nemáte, poslúži aj recirkulačný. V každom prípade je dobré mať špeciálny uhlíkový filter, ktorý najlepšie pohlcuje nepríjemné pachy vznikajúce pri varení.
4. Pustite si obľúbenú hudbu
Nič nevytvorí lepšiu pohodu, ako obľúbené pesničky na želanie. Svoj vlastný playlist si môžete púšťať z mobilu, ale určite vás poteší malý bluetooth reproduktor, ktorý si inokedy môžete preniesť aj do kúpeľne alebo do spálne. Pre náladovú hudobnú kulisu vám postačí aj výkon do 10 wattov, takýto bezdrôtový reproduktor dostanete doslova za pár eur a výsledok je na nezaplatenie.
5. Veľa ochutnávajte
Najsilnejšie zážitky sú tie, ktoré pôsobia na všetky naše senzory. Keď už máte voňavú kuchyňu a príjemnú zvukovú kulisu, nezabudnite si vychutnávať aj všetky chute, ktoré vám príprava jedla poskytne. Pokojne oblizujte varešky a krémy, degustujte stav pečeného mäska a k tomu si nalejte aj pohár dobrého vína či piva. K dokonalému zážitku to predsa patrí.