Dom, ktorý žije s rodinou: Flexibilná drevostavba z Liptova inšpirovaná Škandináviou
Mladý pár si v Liptovskej Štiavnici navrhol dom, ktorý spája teplo dreva, úsporu energie a trvalo udržateľný životný štýl. Flexibilné priestory, prírodné materiály a pasívny energetický štandard robia z tejto drevostavby výnimočný projekt. Pozrite sa, prečo je ich dom iný, ako ostatné.
Keď manželia z Liptova premýšľali o ich budúcom dome, zvážili všetky možné alternatívy. Na záver si ich získalo drevo svojou jedinečnou atmosférou, ktorú vytvára drevená konštrukcia. „Okrem toho je rýchlosť výstavby drevostavby neporovnateľná s murovanou stavbou, pretože ide o takzvané suché procesy. V otázkach životnosti sme nemali dôvod na obavy, pretože správne udržiavaná a kvalitne zhotovená drevostavba vydrží minimálne tak dlho, ako murované domy,“ vysvetľuje majiteľka domu. Projekt od základu navrhla sama spoločne s manželom v spolupráci s atelierom KApAR z Prešova, keďže sa projektovaniu stavieb profesionálne venuje.
Obaja manželia vyrastali v murovaných domoch a neskôr bývali v paneláku v meste. Keď porovnávajú svoje doterajšie skúsenosti, hlavný rozdiel vidia v tepelnom komforte a príjemnom pocite z dreva v interiéri. Drevo im pripadá na dotyk teplejšie, čo vytvára príjemnú teplú atmosféru v interiéri. Dom si udržiava teplo, a pri miernych poklesoch teploty vonku nie je potrebné okamžite kúriť. „Vôňa dreva, ktorú cítiť pri vstupe do domu, dodáva priestoru jedinečnú autentickosť,“ hovorí majiteľka a dodáva: „Spočiatku sme mali obavy o akustiku, či nebude konštrukcia "pracovať" a vydávať rôzne zvuky. Časom sme zistili, že drevostavba je zvukovo rovnako dobre izolovaná ako murovaný dom.“
Zdroj obrázkov: Zdroj: Instagram/ Za.horami.za.dolami
V novom dome bývajú takmer rok a teraz môžu povedať, že voľba drevenej konštrukcie pre nich bola skvelým rozhodnutím. Vďaka priznanému drevu v interiéri majú pocit blízkosti k prírode a vôňa dreva ich neustále sprevádza. „Hoci sme našli pár drobných detailov, ktoré by sme spravili inak – napríklad umiestnenie zásuviek alebo veľkosť okna v kúpeľni – celkový dojem z bývania v drevostavbe je výborný,“ hodnotí majiteľka.Všeobecne platí, že kontrola komína a revízia plynového i elektrického kotla musí byť vykonaná minimálne raz ročne. Pri komíne to však závisí aj od toho, aké spotrebiče, s akým výkonom a akým typom paliva máte na komín napojené.
Keď začínali plánovať dom, mali už deti, takže pri návrhu zohľadnili aj ich potreby. Priestor sa snažili navrhnúť tak, aby bol flexibilný a využiteľný aj v budúcnosti, keď deti vyrastú, teda aby sa izby dali ľahko meniť podľa aktuálnych potrieb. Vonkajší priestor je navrhnutý s ohľadom na detské aktivity, ale s možnosťou neskorších úprav.
Pôdorys navrhli sami a čo sa týka skladby konštrukcie, konzultovali ju so zhotoviteľskou firmou Drevstav Slovakia, ktorá im ponúkla niekoľko alternatív. Rozhodli sa pre stĺpikovú konštrukciu z KVH hranolov. Celková hrúbka tepelnej izolácie v obvodovej stene je 32 cm minerálnej vlny, ktorá podporuje priaznivé vlastnosti dreva – postupný prechod vlhkosti z interiéru. Tepelnú izoláciu strechy vyriešili ekologickou minerálnou izoláciou s ECOSE® od Knauf Insulation s hrúbkou 40 cm, čo zaručuje vynikajúcu tepelnú ochranu. Táto izolácia neobsahuje pridaný formaldehyd ani chemické prísady, teda neuvoľňuje do ovzdušia žiadne škodlivé látky. Pre obyvateľov to má dôležitý význam, ich obytný priestor je ekologický a zdravý.
Dom dosahuje pasívny štandard A0, ktorý je od roku 2021 povinný. Vykurovanie je zabezpečené tepelným čerpadlom vzduch-voda a energetickú úsporu zvyšuje rekuperačný systém, ktorý dokáže ušetriť až 40 % tepla. V hlavnej obytnej časti sú veľké okná, ktoré sú tienené vonkajšími žalúziami a drevenými lamelami, čo zabezpečuje dostatok svetla a tepla v zime a tepelnú pohodu v lete.
Snažili sa minimalizovať negatívny vplyv stavby na životné prostredie, a preto použili čo najviac prírodných materiálov. Inšpirovali sa škandinávskou architektúrou, ktorá využíva drevo a obnoviteľné zdroje. „Veríme, že správna voľba materiálov a využitie technológií, ako fotovoltické panely a zber dažďovej vody, pomáha nielen zlepšiť kvalitu života, ale aj môžeme svojou časťou prispievať k riešeniu ekologickej krízy,“ dodáva na záver majiteľka.