Odhaľte skryté problémy so zateplením pomocou termovízie
Problematické okná, nedostatočná tepelná izolácia či prefukovanie cez elektrické zásuvky - to všetko sú bežné problémy, ktoré môže odhaliť termovízia. V našom článku vám ukážeme, ako sa tieto nedostatky prejavujú a čo sa za nimi skrýva.
Prefukovanie cez elektrické zásuvky
V tomto prípade nejde o bežný termogram, ale o kombináciu reálnej fotografie a termogramu. Vidíme, že dvojica zásuviek vpravo je evidentne chladnejšia, čo súvisí s nepríjemným prefukovaním. Bude potrebné zaplniť diery vo fasáde v oblasti sokla, ktoré toto prefukovanie spôsobujú.
Zdroj: Kvalitnatermovizia.sk
Strešné okná
V tomto rodinnom dome sa ukázali veľmi problematické strešné okná. Teplota na povrchu rámov dosahovala veľmi nízke hodnoty, ktoré sa potvrdili aj dotykovým meraním. Prítomný bol aj masívny kondenzát vzdušnej vlhkosti na zaskleniach. Prioritou pred zateplením fasády musí byť výmena okien.
Zdroj: Kvalitnatermovizia.sk
Plochá strecha
Olupovanie náteru, ktorý je vidieť na reálnej fotke, bolo spôsobené zátekom strechy. Na termograme je viditeľný tepelný most ako dôsledok zlyhávajúcej izolácie na streche.
Zdroj: Kvalitnatermovizia.sk
Zdroj: Ing. Jozef Ilčík
Stropné chladenie
Termovízia sa nemusí týkať iba zisťovania porúch. Pri montáži sklenenej priečky v novom byte bolo potrebné určiť, kde sa môžu navŕtať diery pre kotevné body, aby sa nepoškodili rozvody stropného chladenia. Termovízia poslúžila ako výborná prevencia pred vznikom drahej havarijnej udalosti.
Soklová časť
Mnohé staršie rodinné domy sú postavené tak, že prízemie je nad úrovňou terénu cca. 1,5 metra. Pred vstupom do domu treba prekonať 8-10 schodov. Systémovou chybou býva, keď sa rozhodne majiteľ zatepliť iba časť, ktorá na termosnímke vykazuje najväčšie tepelné straty. Najväčšie straty boli v tomto prípade na tmavších plochách. Správne je ale vykonať zateplenie celého sokla a ísť ešte aj pod úroveň terénu.
Zdroj: Kvalitnatermovizia.sk
Stropné vence
V tomto dome boli pred pár rokmi vymenené okná. Otázka znie, čo s fasádou. Pri analýze jedálenského výklenku vidíme, že najnižšia povrchová teplota je v úrovni stropného venca a dosahuje iba 11 °C (teplota v miestnosti bola 23 °C). Toto je problematické nielen kvôli spotrebe energií, ale aj z hľadiska rizika tvorby plesní. Fasáda tohto domu je z tepelnotechnického hľadiska vhodným adeptom na zateplenie.
Zdroj: Kvalitnatermovizia.sk
Výlez na povalu
Okolie sklápacích schodov na povalu nie je správne zaizolované, dochádza k zbytočných tepelným stratám.
Zdroj: Kvalitnatermovizia.sk
Rada odborníka na záver:
- Termovízne merania dokážu byť veľmi nápomocné, avšak okrem rýchlosti termínu a ponukovej ceny je potrebné zaujímať sa, kto príde meranie vykonať, akým prístrojom a kto bude nálezy vyhodnocovať.
- Môžu nastať situácie, kedy termovíziu nemá význam robiť, čo vám skúsení odborníci aj zdôvodnia a odporučia iné postupy.
Článok bol pripravený v spolupráci s Ing. Jozefom Ilčíkom a www.kvalitnatermovizia.sk