HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menu



Přejít na vyhledávání
11. 3. 2023
7 min

Inšpirácia: Nájdite si drevostavbu podľa svojich predstáv

Referencie
Inšpirácia: Nájdite si drevostavbu podľa svojich predstáv
Moderné drevostavby majú veľa výhod. Sú obľúbené pre krátky čas výstavby, jednoduché vykúrenie i ochladenie a tiež flexibilitu pri zmenách v projekte. Dnes to už nie sú žiadne dreveničky, môžu mať veľmi rozmanitý vzhľad. Pozrite si 5 inšpirácií, aké podoby si vybrali rodiny z rôznych regiónov.
Ak chcete prehrať video, povoľte marketingové súbory cookie.

Moderná rodinná drevostavba na mieru

Štvorčlenná rodina si vybrala sendvičovú drevostavbu aj kvôli rýchlosti výstavby, záležalo im však na niektorých detailoch a tak oslovili so žiadosťou o projekt žilinské štúdio MV Architektúra. Hľadanie realizačnej firmy, ktorá dokáže postaviť drevostavbu aj podľa projektu architekta bolo trochu dlhšie, no nakoniec našli skúsených majstrov Drevstav Slovakia. Výstavba samotného domu trvala menej ako rok. „Mohlo to byť aj kratšie, ale zastihla nás tuhšia zima, takže sa v určitom období nedalo stavať,“ dodáva majiteľka.

Rodinná drevostavba na mieru
Rodinná drevostavba na mieru
Rodinná drevostavba na mieru

 

S novým bývaním sú spokojní, okrem väčšieho obytného priestoru oceňujú najmä dobré odhlučnenie domu. Použitá bola minerálna tepelná izolácia, jej celková hrúbka v obvodovej stene je 30 cm a v strešnej konštrukcii 40 cm minerálnej izolácie s Ecose technológiou a okná s izolačnými trojsklami. „Tým, že sme použili trojsklá, nepočujeme z ulice takmer nič, ani miestny rozhlas,“ hovorí s úsmevom majiteľka. Architekt navrhol veľké okná vzhľadom na orientáciu domu. Poskytujú pekné výhľady na prírodu pod Strečnom, v zime cez ne prúdia tepelné zisky a v lete ich vhodne zatienia vonkajšie žalúzie. Terasu riešili pergolou s lamelami, ktorá efektívne tieni slnko aj vo veternom počasí.

Interiér sa neprehrieva, pomáha tomu aj vetrací systém s rekuperáciou. Dom podľa potreby vykuruje alebo chladí tepelné čerpadlo vzduch – vzduch, a to prostredníctvom teplovzdušnej vykurovacej a vetracej jednotky. Na streche sú umiestnené solárne panely a od jari do jesene sú v ohreve teplej úžitkovej vody energeticky sebestační.

Architekt: Ing. Mgr. Art. Marek Vereš MV Architektúra

Realizácia: Drevstav Slovakia

Energeticky pasívna drevostavba ako z čítanky

Keď sa majitelia domu v Senci rozhodli stavať nový dom, povedali si, že nižší ako pasívny štandard nemá zmysel. Výber sa im oplatil, majstri z Drevstav Slovakia boli rýchli, precízni, dodržiavali termíny, nezanechali žiadny neporiadok a výsledok sa dostavil. „V apríli sa začali kopať základy a v auguste už bolo v podstate všetko dokončené. Čakalo sa len na obklady, ktoré sme objednali po vlastnej linke,“ vysvetľuje majiteľka domu Zuzana.

Energeticky pasívna drevostavba
Energeticky pasívna drevostavba
Energeticky pasívna drevostavba

 

Pasívny štandard dvojpodlažnej drevostavby potvrdili aj po ukončení stavby merania a blower door test. Majitelia hodnotia pozitívne komfort bývania a tiež to, že kvalitu stavby je skutočne cítiť na nízkych nákladoch. Dom je vykurovaný zemným tepelným čerpadlom  zem – voda a spotreba elektrickej energie na vykurovanie je minimálna.

V lete sa majitelia v dome cítia veľmi príjemne, interiér chladí tepelné čerpadlo a dopomáha mu vetrací systémom s rekuperáciou. Vonkajšie žalúzie so širokými lamelami sú v lete natočené v miernom uhle a tak je v dome dostatok svetla, a napriek tomu sa interiér neprehrial. Na  juhozápadnej strane zvolili radšej kríky, ktoré poskytnú dostatok súkromia i osviežujúcej zelene. Prirodzené tienenie im v lete od ulice poskytujú aj urastené kanadské javory. V zime zas stromy opadajú a domček inkasuje príjemné tepelné zisky  z popoludňajšieho slnečného žiarenia.

Energetický štandard zabezpečila kvalitná tepelná izolácia, dobré okná s izolačnými trojsklami a dôkladná eliminácia tepelných mostov na celej „obálke“ domu. Obvodová stena pozostáva zo sendvičovej konštrukcie, v ktorej je spolu 40 cm izolácie, z toho 20 cm ekologickej minerálnej vlny vo vnútri steny a 22 cm zvonka. „Keď sme tam dávali takú hrúbku izolácie, známi sa nám smiali, že takú izoláciu nedávajú ani na Orave. Ale my sme chceli mať tepelnú pohodu poistenú,“ spomína majiteľka domu.  Vnútorné priečky sú sadrokartónové s izoláciou z ekologickej minerálnej vlny Ecose a vytvárajú dobrú akustickú pohodu.

Projekt :  PROJEKT ATELIÉR s.r.o.

Realizátor : Drevstav Slovakia

Originálna drevostavba s autorským rukopisom

Originálnu drevostavbu v Záhorskej Bystrici navrhol sám majiteľ, ktorý je architektom. Keďže mal presnú predstavu o detailoch, výber realizačnej firmy ho trochu potrápil, no nakoniec si sadli so stavbármi z Drevstav Slovakia. Stavba bola v princípe hotová za rok a určite by sa to dalo stihnúť aj skôr, ale keďže nemali naponáhlo, všetko realizovali pozvoľna a netlačili na termíny.

Originálna drevostavba
Originálna drevostavba
Originálna drevostavba

 

K drevostavbám mali pozitívny vzťah už od začiatku. Vybrali si ju zámerne, jedným z dôvodov boli použité ekologické materiály. Obvodové steny sú sendvičové, nosná konštrukcia z dreva je vyplnená ekologickou minerálnou izoláciou Unifit, takisto aj strecha. Povrch fasády je v dvoch vyhotoveniach, sčasti je ukončenie omietkou a na niektorých miestach je vertikálny drevený obklad zo smrekovca. Atypickým a zároveň najnáročnejším riešením bola konštrukcia strechy. V interiéri sú netradične priznané niektoré časti konštrukcií, napríklad oceľový nosník. Neštandardné sú tiež úpravy vnútorných povrchov stien. Na niektorých miestach je namiesto sadrokartónu použitá smreková biodoska.

Druhým dôvodom pre voľbu tejto konštrukcie bol nízkoenergetický štandard. Drevostavba má energetickú spotrebu 54 kWh/m2 za rok, čo je primárna energie v kategórii A1. Celková hrúbka tepelnej izolácie v obvodovej stene je 28 cm, v streche 30 cm. Teplo zabezpečuje elektrický kotol a podlahové vykurovanie. „V lete je v dome príjemne aj bez klimatizácie a v zime kúria na minimum a to stačí, konštrukcia teplo naozaj efektívne udrží,“ hovorí architekt.

Autor projektu: Ing. Arch. Miro Minca, autorizovaný architekt SKA

Realizácia: Drevstav Slovakia

Nízkoenergetická drevostavba s alpskou atmosférou

Hoci si tento dom postavili slovenskí majitelia len pár kilometrov od rakúskych hraníc v Kitsee, pri prvom pohľade nám pripomenul romantické obrázky z Álp. Pôsobí skutočne veľmi prívetivo pre návštevníkov, majitelia zas tvrdia, že prívetivé sú aj ich účty za energie.

Nízkoenergetická drevostavba
Nízkoenergetická drevostavba
Nízkoenergetická drevostavba

 

„Bývať v drevostavbe so správne nastaveným vnútorným režimom je skvelé. V lete stačí cez deň zatiahnuť vonkajšie rolety a je tu príjemne aj bez klimatizácie. V zime nám zas dom často vyhreje aj slniečko,“ hovorí majiteľka Alexandra. Vďaka automatickému vetraciemu systému s rekuperáciou nemusia vetrať po celý deň. V chladnejšom období dom vykuruje tepelné čerpadlo typu vzduch – voda, pomáha mu aj podlahové vykurovanie. Všetky okruhy sú s vetraním „zladené“.

Drevostavba má obvodovú stenu dôkladne izolovanú – tepelne i akusticky. Vo vnútri konštrukcie je použitá ekologická minerálna vlna na báze Ecose s hrúbkou 14 cm a z vonkajšej strany fasádna minerálna doska s hrúbkou 20 cm. Zvukovú pohodu zabezpečuje minerálna izolácia medzistropov i izolácia kročajového hluku na poschodí.

Obyvatelia podkroví sa zvyknú sťažovať na letné prehrievanie priestorov pod strechou. V drevostavbe v Kitsee však aj tento problém vyriešili na jednotku. Prehrievaniu zabraňuje dôkladná tepelná izolácia šikmej strechy s hrúbkou až 50 cm. Netrápia ich ani tepelné zisky cez strešné okná. Zvnútra ich majú opatrené vnútornou roletou, ktoré dôkladne zatienia podkrovné izby a tiež vonkajšími žalúziami, ktoré slnko odrážajú.

Realizácia : Tibor Marčiš – Metis, Žilina

Drevostavba s nádychom noblesnej klasiky

Majitelia drevostavby v Banskej Štiavnici chceli ekologický dom, ktorého steny by nezaberali príliš veľa priestoru z pôdorysu. Ich blízky vzťah k prírodným materiálom sa premietol aj do interiéru, ktorý očarí každého milovníka glamour štýlu. „Išlo nám hlavne o úzke obvodové a vnútorné steny, rýchlosť výstavby, prírodné materiály a nízke tepelné straty,“ hovorí majiteľ Michal.

Drevostavba v Banskej Štiavnici
Drevostavba v Banskej Štiavnici
Drevostavba v Banskej Štiavnici

 

Dom má difúzne otvorenú konštrukciu, ktorá dobre prepúšťa pary, takže sa vlhkosť nezráža na stenách a netvoria sa žiadne plesne. V zime je výhodou, že aj napriek nízkym teplotám slniečko pekne vyhreje miestnosti a tepelné straty sú minimálne. O záľube v prírodných materiáloch svedčí nielen obálka domu s malebnou verandou a tehličkovými lícovkami, ale aj celý obytný priestor. Majiteľom sa podarilo zladiť moderný interiér s prvkami pohodovej elegancie dávnych čias, ktorá je dnes veľmi obľúbená. Štýl zariadenia súvisí aj s tým, že aktuálne dom využívajú na rekreačné bývanie. „Pre začiatok sme dom plánovali ako chatu, neskôr pre nás bude celoročným bývaním,“ vysvetľuje majiteľ.

Tepelnú pohodu v dome zabezpečuje elektrické podlahové vykurovanie, moderný krb, lokálny vetrací systém s rekuperáciou a okná s izolačným trojsklom. S minerálnou tepelnou izoláciou na fasáde s celkovou hrúbkou 32 cm, v streche so šikmým stropom 40 cm a s fúkanou izoláciou v streche s plochým stropom 40 cm sa im podarilo dosiahnuť energetickú triedu A1.

Realizácia: Drevstav Slovakia