Chcem
cenovú
ponuku

Inšpirácie

Užite si aj vy tepelný komfort na chalupe: pozrite si 3 inšpirácie

Inšpirácie

Užite si aj vy tepelný komfort na chalupe: pozrite si 3 inšpirácie

Na chate či chalupe trávia ľudia pomerne krátky čas, no ani tam ich nemusia trápiť chladné noci a horúce dni. V správne zateplenom rekreačnom domčeku si môžu užiť tepelnú pohodu aj cez víkendy a dovolenky. Pozrite sa, ako to riešili majitelia chalúp v Uhliskách, Blatnici a Čiernom Balogu.

Chalupa, ktorá neobmedzuje pohodlie

Majitelia chalupy v malebnej dedinke v Štiavnických vrchoch pôvodne plánovali rekonštruovať starý dedinský dom pod lesom, no po zvážení všetkých aspektov sa rozhodli postaviť novú sendvičovú drevostavbu. Tento nápad sa im páčil hlavne preto, že im prišlo prirodzené uprostred prírody využiť drevo ako prírodný materiál.

Druhý argument, ktorý ich absolútne presvedčil, bola rýchlosť stavby. Stavebná firma Drevstav Slovakia im pomohla svojimi dlhoročnými skúsenosťami a odborným poradenstvom a potom už išlo všetko ako po masle. Od položenia základovej dosky až po sťahovanie uplynulo len 10 mesiacov.

Vybrali si štandardný dom z katalógu stavebnej firmy, trochu si ho však prispôsobili svojim potrebám. Projekt doplnili zastrešenou verandou s výhľadom na celú malebnú dolinu a oproti pôvodnému modelu bungalovu mierne zvýšili svetlú výšku podkrovia, aby bolo komfortne obytné. Chalupa je nízkoenergetickou stavbou, použili sa drevené okná s izolačnými trojsklami a celková hrúbka tepelnej izolácie v obvodovej stene je 22 cm minerálnej vlny a 34 cm v dobre izolovanej streche. Celý priestor efektívne vykúri podlahové vykurovanie, zdrojom je elektrický kotol, ktorý zabezpečuje aj teplú vodu. V zime viac využívajú kachľovú pec v obývačke a podlahovka priestor len temperuje. Moderná drevostavba sa vždy po príchode majiteľov rýchlo vykúri a spoľahlivo udržiava príjemnú teplotu počas ich pobytu. „Už pri plánovaní sme si povedali, že chceme chalupu, na ktorej sa nebudeme musieť obmedzovať s pohodlím,“ vysvetľuje majiteľka Broňa. A to sa im aj podarilo, mladá rodina si naplno užíva príjemnú klímu i prostredie.

Realizácia : Drevstav Slovakia

Tepelné izolácie : Knauf Insulation

Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice

Majitelia chalupy v Blatnici pri Martine tiež využili výhody modernej drevostavby – dôkladnú tepelnú izoláciu, tepelný komfort a rýchlu výstavbu. Aby sa v nej cítili príjemne, dali jej útulné prvky slovenskej drevenice. Difúzne otvorenú sendvičovú drevostavbu si vybrali pre jej typickú priedušnosť, ktorá zabezpečí dlhú životnosť stavieb a zdravú vnútornú klímu. Pri tomto riešení cez steny prestupuje vlhkosť oboma smermi – dnu i von.

Aj keď bola chalupa dostavaná už pred niekoľkými rokmi, majitelia, stavební odborníci sa neobmedzovali vtedajšími platnými normami, mysleli do budúcnosti a zvolili naozaj veľkorysé hrúbky tepelných izolácií. Steny sú izolované viacerými vrstvami minerálnej izolácie v hrúbke dokopy 28 cm. Strecha je zateplená tromi vrstvami spolu v hrúbke 26 cm. Počas chladných dní priestor vykuruje jediný zdroj tepla – krbové kachle. Pobyt vo svojej chalupe si nevedia vynachváliť. Ako vraví majiteľka Katka, v zime je tam teplo a v lete fajn chládok, pokiaľ nevpustia dnu teplo oknami.

Tepelné izolácie : Knauf Insulation

Moderná zrubová drevostavba s prírodnou izoláciou

Majiteľovi drevenice v Čiernom Balogu najviac sedela kombinácia klasiky a nových postupov, preto si vybral zrubový dom z euro hranolov opracovaných modernou CNC technológiou. Dlhé roky pracuje v stavebníctve a s odstupom času dodáva, že to bola správna voľba. V dome po čase chcel bývať aj celoročne.

Veľmi pekným detailom jeho drevenice je trámový strop s priznanými trámami, ktorý bolo treba zatepliť. Aby „nezabil“ blahodarné vlastnosti dreva, vybral si k tomu zateplenie stropu prírodnou fúkanou minerálnou izoláciou, ktorá sa dokáže vysporiadať s prirodzenou vlhkosťou dreva. Izoláciu stropu v hrúbke 40 cm nafúkala za jeden deň firma Izolácie MLP.

Majitelia bývajú v domu už tretí rok a s tepelnou pohodou sú spokojní. Dom leží na slnečnom mieste a v lete tam býva horúčava, no vo vnútri je príjemná klíma, vďaka drevenej konštrukcii i dostatočnej izolácii, aj bez klimatizácie. „Drevené steny sa správajú inak, ako murované, v zime je to veľmi príjemné. Stačí nám podlahové kúrenie, pec na pelety a máme „vystarané“, dodáva majiteľ.

Realizácia fúkanej izolácie: Izolácie MLP

Minerálna fúkaná izolácia: Knauf Insulation

Vyžiadajte si cenovú ponuku

Vyplňte dotazník so základnými info o stavbe a my vám pripravíme cenovú ponuku na mieru.

Chcem cenovú ponuku

Užitočné tipy Všetky tipy

Užite si aj vy tepelný komfort na chalupe: pozrite si 3 inšpirácie

Užite si aj vy tepelný komfort na chalupe: pozrite si 3 inšpirácie

Na chate či chalupe trávia ľudia pomerne krátky čas, no ani tam ich nemusia trápiť chladné noci a horúce dni.

Čítať viac
Nájdite si drevostavbu podľa svojich predstáv

Nájdite si drevostavbu podľa svojich predstáv

Moderné drevostavby majú veľa výhod.

Čítať viac
Inšpirujte sa: reálny príklad renovácie rodinného domu, ktorá znížila spotrebu energie až na tretinu

Inšpirujte sa: reálny príklad renovácie rodinného domu, ktorá znížila spotrebu energie až na tretinu

Znížte aj Vy spotrebu energie na vykurovanie na 1/3!

Čítať viac