8 opatrení, ktoré ochránia váš dom pred horúčavou – myslite na ne pri zateplení
Extrémne letné horúčavy v poslednom období ohrozujú tepelnú pohodu v našich domácnostiach viac ako krutá zima. Preto je dôležité pri stavbe či rekonštrukcii pripraviť sa na boj s horúčavou vopred.
Pri mrazoch si môžeme prikúriť, ale pri dlhodobých teplotách nad 30°C nedokážeme bez klimatizácie či vetracieho systému na prehriatie interiéru pružne reagovať. Tu je 8 opatrení, s ktorými to dokážete.
1. Tepelnoizolačný materiál s dobrou akumuláciou
Prestup tepla cez obálku domu prebieha inak v zime a inak v teplom období. Keď je vonku nízka teplota, konštrukcia by mala zadržať čo najviac tepla vnútri. Pre spomalenie prehrievania by zas mali mať stavebné materiály schopnosť absorbovať do seba čo najviac tepla a čo najdlhšie ho zadržať, akumulovať, teda zabrániť jeho prestupu do interiéru. V tomto sú najvýkonnejšie produkty z minerálnej vlny, výborne izolujú nielen v zime, ale vďaka svojej štruktúre a mernej tepelnej kapacite zabraňujú prehrievaniu budov lepšie, ako ktorýkoľvek penový materiál. Platí to pre fasády i strechy.
2. Sledujte tepelnoizolačné vlastnosti izolantov
Aby dom nielen šetril vaše teplo v zime, ale aj čo najdlhšie odolávala horúčavám, treba vybrať produkty z minerálnej vlny s čo najnižším súčiniteľom tepelnej vodivosti lambda ℷ. Ak váš dom stojí na slnečnom mieste, vyberajte radšej izolácie na fasádu i strechu s hodnotou lambdy nižšou ako 0,035 W/m.K. Pri vysokých teplotách oceníte aj výrobky určené do šikmých striech z ekologickej minerálnej vlny s ECOSE Technology, teda so spojivom bez formaldehydu a fenolov, ktoré neuvoľňujú do interiéru žiadne škodlivé látky.
3. Dostatočná hrúbka izolácie
Aj keby vám na úsporu energií pri vykurovaní postačila hrúbka izolácie na fasádu 15 – 18 cm, pre ochranu pred horúčavou sa oplatí pár centimetrov pridať. Ešte dôležitejšie je to v obytnom priestore pod šikmou strechou. Tí, ktorí majú skúsenosti s podkrovným bývaním s nedostatočne alebo priemerne zateplenou strechou, vám potvrdia, že v podkroví sa bojuje proti horúčave ťažšie, ako proti chladu. Pri minerálnej vlne s lambdou 0,035 – 0,038 W/m.K, je v šikmej streche potrebná celková hrúbka aspoň 30 cm. Keďže drevo má v porovnaní s minerálnou vlnou vyššiu tepelnú vodivosť, prekrytím krokiev zabránite nielen vzniku tepelných mostov na trámoch, kde by sa mohla zrážať vlhkosť a rásť plesne, ale vybudujete aj lepšiu ochranu proti horúčave.
4. Svetlejšia farba odráža teplo
Tmavé farby môžu zdvihnúť teplotu povrchu steny alebo strechy aj o niekoľko stupňov. Je to preto, že viac priťahujú slnečné lúče a infračervené žiarenie. Preto zvoľte radšej svetlejšie tóny omietky. Ak predsa len túžite po efektných tmavých odtieňoch, nepoužite ich na celú fasádu a vytvorte len farebné akcenty. Tmavé obklady z kameňa alebo keramiky zas môžete umiestniť na prevetrávanú fasádu, ktorá má medzi obvodovou stenou a izoláciou vzduchovú medzeru, neprepúšťa teda toľko tepla ako kontaktná, ukotvená priamo na stenu. Pre strešnú krytinu tiež radšej vyberajte čo najsvetlejšiu farbu, alebo krytinu s reflexným povrchom, ktorý odráža tepelné žiarenie.
5. Chráňte fasádu tienením
Najviac tepla do interiéru prepúšťajú, samozrejme, okná, preto je výber ich tienenia pre komfort bývania nesmierne dôležitý.
Najúčinnejšie je vonkajšie tienenie vo forme vonkajších žalúzií, roliet alebo markíz, ktoré zabránia prehriatiu okenného skla a rámu, predídete tak sálaniu tepla do interiéru.
Ešte efektívnejšie je zabrániť kontaktu horúcich slnečných lúčov s južnou a západnou fasádou. V posledných rokoch sa úspešne využívajú rôzne striešky a slnolamy, teda konštrukcie širších nepohyblivých lamiel. Majú moderný dizajn, prepustia nízke zimné slnko a v letnom období nielen ochránia stenu, ale dokážu vytvoriť aj príjemnú terasu na posedenie.
6. Nevhodne zabezpečené strešné prvky
Najvýraznejšie prehrievanie pociťujú obyvatelia podkroví s netienenými strešnými oknami, preto pri ich inštalácii určite vopred myslite aj na ich tienenie. Aj v tomto prípade sú účinnejšie vonkajšie rolety a žalúzie, ktoré zabránia prehriatiu okna. V šikmej streche plnia veľmi dôležitú úlohu fólie, parozábrana a poistná hydroizolačná fólia musia byť vzduchotesne upevnené páskami a tmelmi, ináč do strechy prepúšťajú vlhkosť, ktorá významne znižuje tepelnoizolačné vlastnosti. Dôležité je tiež odvetranie strechy pod škridlou. Treba myslieť na správny návrh výšky vzduchovej medzery. Dobrým riešením je už 5 cm. Cez vzduchovú vrstvu sa neustále obmieňa prehriaty vzduch (50 – 60 °C) z konštrukcie a nahrádza sa chladnejším vonkajším (25 – 30 °C).
7. Vetrajte v letnom režime
Keď je vonku viac ako 30 °C a otvoríme okná, púšťame si dovnútra teplý vzduch a tým zahrievame aj nábytok aj steny. Zateplená fasáda domu môže pri dlhodobých neznesiteľných teplotách v domoch teplo zadržať, ak si ho sami teplo púšťame dovnútra. Preto ak je vonku vyššia teplota ako vo vnútri, neotvárajte okná. Ak máte radi osviežujúci prievan, miesto horúceho „fénu“ zvonku si radšej zapnite ventilátor. Vetrajte len v noci alebo po západe slnka, keď teplota vonku klesne aspoň o dva stupne pod teplotu vzduchu v miestnosti. Aby ste dokázali teplotné rozdiely správne odhadnúť, pomôže vám meteostanica alebo budík so senzormi v interiéri i exteriéri.
8. Nezabúdajte na zeleň
Tráva, zelené rastliny, kríky a stromy dokážu znížiť teplotu okolia o niekoľko stupňov. Aj keď netienia priamo fasádu nášho domu, zadržujú vlhkosť a po západe slnka nesálajú nahromadené teplo ako tehlové, kamenné a betónové plochy a prvky. Dobre zvážte, na ktoré miesta okolo domu sa zeleň dá umiestniť v akejkoľvek forme. V lete ju isto oceníte.