Drevostavba, ktorá prospieva zdraviu svojich obyvateľov
Majitelia rodinného drevodomu na Považí žili 30 rokov v bytovke a pred dôchodkom si zabezpečili bývanie z prírodných materiálov s kvalitným ovzduším.
Majitelia v dedinke Potvorice bývali dlhé roky v byte a pre ich dvojgeneračnú rodinu so psíkmi bol už tento priestor nedostatočný. Keď sa rozhodli stavať dom na pozemku neďaleko bytovky, po dôkladnom zvážení si vybrali drevostavbu. Záležalo im na prírodných materiáloch a zdravej klíme v interiéri, takže si vybrali typ drevostavby s difúzne otvorenou konštrukciu, teda steny, ktoré zabezpečujú postupný a regulovaný prestup vlhkosti z interiéru von.
V prospech drevostavby u majiteľov bodovala aj rýchlosť výstavby. Výkopové práce sa začali v septembri, do 2 mesiacov bola hrubá stavba hotová a v apríli sa mohli nasťahovať.
Nápaditý exteriér drevodomu
Zvonku má dom z väčšej časti povrchovú úpravu s omietkou, takže na prvý pohľad vyzerá ako klasický murovaný, no jeho obvodovú stenu tvoria CLT panely, stavebný materiál vyrobený z masívneho vysušeného reziva v niekoľkých priečne lepených vrstvách. Z exteriéru ho zdobia aj akcentové drevené obklady a priaznivý vplyv krásy dreva naplno pôsobí v interiéri – vnútorné steny sú obložené biodoskami, teda trojvrstvovými lepenými masívnymi doskami z ihličnatých drevín. „V našom novom domove sme chceli čo najviac využiť drevo. Je to prírodný materiál, ktorý pre človeka vytvára zdravé ovzdušie a CLT panely aj biodosky sú moderné ekologické materiály,“ vysvetľuje majiteľ domu.
Drevostavba má aj dôkladnú tepelnú izoláciu, tiež z prírodných materiálov. Obvodové steny sú zateplené minerálnou vlnou s hrúbkou 24 cm a strechu s väzníkovým krovom zateplili fúkanou izoláciou, ktorá je pre tento typ striech ideálna, pretože dôkladne vyplní všetky medzery okolo trámov a je hotová za 1 deň.
Funkčný interiér
Majiteľ domu nemá rád prievan a chcel obmedziť vetranie oknami na minimum, takže si zabezpečili vetrací systém s rekuperáciou. Kvalitu ovzdušia si majiteľ overil aj meraním hladiny CO2, ktorá sa u nich pohybuje na úrovni 500 – 600 ppm, pritom zdravotne odporúčaná koncentrácia je pod 1 200 ppm. „Je veľmi príjemné, keď je v dome stále čerstvý vzduch aj bez vzdušných prúdov,“ dodáva.
Dom vykuruje moderné samoregulačné elektrické podlahové vykurovanie, ktoré predchádza prekúreniu priestoru a bráni vytváraniu prehriatych miest pri prekrytí časti kúrenia nábytkom. Teplú vodu ohrieva elektrický bojler. S tepelnou pohodou sú veľmi spokojní, vykurovanie im stačí zapnúť až v decembri. V lete sa zas dá interiér rýchlo vyvetrať a ochladiť aj bez klimatizácie.
Majitelia sa do domu nasťahovali už pred 2 rokmi, ale dodatočne si postupne svojpomocne upravovali exteriér. Palubovku na terase vybudoval majiteľ svojpomocne. Pri výbere materiálu stavil na istotu, dosky z exotického dreva Cumaru s krásnou kresbou sú veľmi trvácne vďaka vynikajúcim parametrom hustoty, tvrdosti a životnosti minimálne 30 rokov.
Realizácia: Drevstav Slovakia
Tepelné izolácie: Knauf Insulation