HOME by Knauf Insulation Přejít na hlavní menu



Přejít na vyhledávání
31. 7. 2023
4 min

Inšpirácia: Aký typ šikmej strechy vám vyhovuje najviac?

Strecha
Inšpirácia: Aký typ šikmej strechy vám vyhovuje najviac?
Či sa už chystáte šikmú strechu stavať alebo rekonštruovať, môžete si jej podobu vybrať podľa vlastných potrieb. Obytné podkrovie, či zateplená povala? Pozrite si 3 inšpirácie, ako to vyriešili majitelia domov z Lozorna, Žarnovice a Kitsee.

Storočný dom zmenený rekonštrukciou na nepoznanie

Majiteľov starého domu v Lozorne na začiatku k rekonštrukcii dotlačila zatekajúca strecha. Keď im stavbári vysvetlili, že celú strechu treba demontovať a čaká ich množstvo stavebných úprav, povedali si, že keď už prestavba, tak poriadna.

Dom bol postavený v roku 1927 v tradičnom dedinskom štýle a jeho posledná rekonštrukcia prebehla v roku 1968. Starý dom mal síce romantickú atmosféru, no technické problémy konštrukcie sa hlásili o slovo veľmi naliehavo. Mal trámový strop, palach, vyplnený slamou a v 2016 začala pretekať strecha, takže ju bolo treba vymeniť celú. Majitelia sa teda rozhodli, že na odkrytom strope múry nadstavia a zobytnia podkrovie.

Nové podlažie sa potiahlo aj nad technické priestory domu, ktoré dovtedy neboli využívané. V prvej fáze spevnili a zateplili stropy, postavili novú strechu a dôkladne ju zateplili ekologickou minerálnou vlnou s hrúbkou 23 cm. V druhej fáze nasledovalo zateplenie fasády minerálnymi doskami s hrúbkou 16 cm. Na horizontálnych plochách bola použitá minerálna izolácia v hrúbke 32 cm. K energetickej úspore prispel aj nový kondenzačný kotol a radiátory.

Rekonštrukcia prebiehala postupne a trvala takmer 3 roky, pri jej financovaní im pomohli aj dotácie od štátu, z výzvy v roku 2018. Dnes si už majitelia môžu vydýchnuť a užívať si pohodlie. Dom má dve moderné bytové jednotky s oddelenými vstupmi, 6 izieb, 2 kúpeľne a 2 moderne vybavené kuchyne. Pochvaľujú si vylepšený tepelný komfort, takmer všetky radiátory sú celú zimu vypnuté. Energetický štandard ich obnoveného domu predstavuje spotrebu primárnej energie v kategórii A1, teda menej ako 100 kWh/m2 za rok, a celkovú spotrebu v kategórii B, veľmi tesne sa blíži k A-čku.

Z chalupy moderné bývanie pre mladú rodinu

Mladý pár si kúpil starý dom v dedinke blízko Žarnovice pôvodne ako chalupu. Do rekonštrukcie sa však pustili tak dôkladne, že nakoniec vznikol komfortný dom, do ktorého by sa bola škoda nenasťahovať nastálo.

Majitelia pôvodne bývali v byte v Žarnovici, dom si kúpili v roku 2020 a začali ho postupne rekonštruovať. Majiteľ Marek to bral veľmi zodpovedne a tak im napadla myšlienka, že by ich dom bol vhodný aj na celoročné bývanie. V tom čase už čakali aj prírastok do rodiny a tak sa rozhodli pôvodný dom rozšíriť o prístavbu obývačky a terasy. Ich cieľom pri rekonštrukcii boli aj úspory z dlhodobého hľadiska a návratnosť investície. S týmto zreteľom volili materiály aj riešenia.

Na tepelnej izolácii rozhodne nešetrili. Rozhodli sa pre izoláciu minerálnou vlnou, pretože mali zámer vytvoriť zdravé a bezpečné domáce prostredie pre ich prvé bábätko a celú rodinu. Obvodové steny pôvodného domu majú hrúbku 40 cm, zateplili ich minerálnou izoláciou s hrúbkou 20 cm a využili pri tom kompletný balík/riešenie Fasáda Smart. V šikmej streche zateplili minerálnou vlnou strop a ekologickou minerálnou vlnou s hrúbkou 40 cm zateplili aj strop prístavby pod plochou strechou.

V celom dome majú nové hliníkové okná s podomietkovými vonkajšími žalúziami. Dom vyhrieva podlahové vykurovanie s kondenzačným plynovým kotlom. Keď sa na jeseň 2022 do domu nasťahovali, bolo už bábätko na svete a oni mohli ohodnotiť tepelný štandard, ktorý si sami vytvorili.

„Pri prvých chladných dňoch sme si mysleli, že ani vôbec nebudeme musieť kúriť. Keď sa dom vyhrial, udržiaval si príjemnú teplotu, stačilo ho iba temperovať“ hovorí majiteľka. Tento rok v ňom už zažili prvé letné horúčavy a aj pri 30-kach sa v interiéri zachovával príjemný chládok aj bez klimatizácie. Majú v pláne ešte veľa vylepšení, už teraz si však pochvaľujú pohodlné bývanie podľa svojich predstáv.

Drevostavba s alpským nádychom

Dom v Kitsee, len pár kilometrov od slovenských hraníc, pôsobí na prvý pohľad veľmi prívetivo a slovenskí majitelia tvrdia, že prívetivé sú aj ich účty za energie.

Majiteľ je stavbár, takže tepelný komfort bol preňho na prvom mieste. „Bývať v drevostavbe so správne nastaveným vnútorným režimom je skvelé. V lete stačí cez deň zatiahnuť vonkajšie rolety a je tu príjemne aj bez klimatizácie. V zime nám zas dom často vyhreje aj slniečko,“ hovorí majiteľka. Vďaka automatickému vetraciemu systému s rekuperáciou nemusia vetrať po celý deň. V chladnejšom období dom vykuruje tepelné čerpadlo typu vzduch – voda, pomáha mu aj podlahové vykurovanie. Všetky okruhy sú s vetraním „zladené“.

Nízkoenergetický dom má obytnú plochu 165 m2. Ako sendvičová drevostavba má obvodovú stenu dôkladne izolovanú – tepelne i akusticky. Vo vnútri konštrukcie je použitá ekologická minerálna vlna na báze ECOSE s hrúbkou 14 cm a z vonkajšej strany fasádna minerálna doska s hrúbkou 20 cm. Zvukovú pohodu zabezpečuje minerálna izolácia medzistropov i izolácia kročajového hluku na poschodí.

Obyvatelia podkroví sa zvyknú sťažovať na letné prehrievanie priestorov pod strechou. V drevostavbe v Kitsee však aj tento problém vyriešili na jednotku. Prehrievaniu zabraňuje dôkladná tepelná izolácia šikmej strechy s hrúbkou až 50 cm. Netrápia ich ani tepelné zisky cez strešné okná. Zvnútra ich majú opatrené vnútornými roletami, ktoré zatienia podkrovné izby a tiež vonkajšími žalúziami, ktoré slnko odrážajú.

Realizácia : Tibor Marčiš – Metis, Žilina
Tepelné izolácie : Knauf Insulation