Zateplenie stropu a povaly: Všetko, čo by ste mali vedieť pred začiatkom prác
Predtým, než sa pustíte do zateplenia stropu alebo povaly, mali by ste vedieť, aké máte možnosti, čo od nich môžete čakať a na čo nesmiete zabudnúť.
Predtým, než sa pustíte do zateplenia stropu alebo povaly, mali by ste vedieť, aké máte možnosti, čo od nich môžete čakať a na čo nesmiete zabudnúť.
Zateplenie stropu patrí medzi jedno z častých opatrení na zamedzenie únikov tepla, ale aj na zabránenie prehrievania domu v lete. Často sa využíva hlavne na zateplenie povaly starších domov, ale je efektívne aj v novostavbách. Týmto opatrením je možné ušetriť až 30 % energie na vykurovanie. Aké riešenie je vhodné pre ten váš strop?
Zateplenie povaly starého domu
V starších domoch sú najčastejšie drevené trámové, keramické a železobetónové stropy. Ak je priestor pod strechou neobytný a nekomplikovaný, najjednoduchším riešením pre všetky tieto stropy je na povale rozrolovať rolku minerálnej vlny s ECOSE (Unifit alebo Naturoll Pro) s celkovou hrúbkou 26 - 30 cm, ideálne v dvoch vrstvách. Treba však precízne zabezpečiť všetky styky a rohy, aby tam nevznikli tepelné mosty, chladnejšie miesta, kde by mohla kondenzovať vlhkosť.
Rolovanie alebo fúkanie?
Veľmi dobrou voľbou je aj fúkaná minerálna izolácia Supafil. Efektívne sa dajú „nafúkať“ povaly starších domov aj väzníkové strechy s nízkou výškou krovu – valbové a sedlové, typické pre moderné bungalovy. Takéto zateplenie sa dá urobiť za jeden deň bez zbytočného odpadu a obmedzenia chodu domácnosti.
Na nafúkanie používajú realizačné firmy špeciálne zariadenie. Fúkaná minerálna izolácia Supafil minimalizuje tepelné mosty, pretože sa dostane aj do tých najmenších medzier a vyplní priestor okolo rozvodov, elektroinštalácií aj väzníkov. Tvoria ju prírodné minerálne vlákna, ktoré sú prirodzene nehorľavým ekologickým materiálom bez škodlivých látok, čo dokazuje aj dobrovoľná certifikácia Eurofins Gold a Declare.
Nezabudnite na parozábranu
Pri každom zateplení stropu je potrebné myslieť na prenikanie vlhkosti z interiéru do stropnej konštrukcie, preto je vhodné pod rolovanú i fúkanú izoláciu umiestniť parozábranovú fóliu. Parozábrana je druh parotesnej fólie s vysokým difúznym odporom, ktorá sa používa na tepelnej izolácie a konštrukcie strechy pred vniknutím vlhkosti do ich vnútra. Ak by vodná para prenikala do strechy, na miestach z nižšou povrchovou teplotou by skondenzovala, čo predstavuje vysoké riziko vzniku plesní a ďalších vážnych dôsledkov. Veľmi účinné je systémové riešenie Homeseal LDS 100 alebo Homeseal LDS 40 spolu s doplnkami, ktoré zabezpečia vysokú tesnosť tejto vrstvy.
Výhody zateplenia stropu
- úspora financií za vykurovanie v zimných mesiacoch
- zabránenie prehrievania domu počas letných mesiacov
- zníženie hluku z exteriéru
- zníženie rizika vzniku plesní
„Zadusený“ strop na povale
Pri zateplení stropu na povale sa treba vyhnúť zásadným chybám. Vrstva izolácie na podlahe by mala byť priedušná, aby cez ňu unikala prípadná vlhkosť, ktorá mohla preniknúť z interiéru. Túto úlohu najlepšie splní minerálna vlna s ECOSE Technology alebo fúkaná minerálna izolácia. Ale pozor – nie je vhodné ju úplne zakryť nepriedušnou vrstvou, napríklad podlahou z OSB dosiek. Ideálnym riešením sú drevené dosky, ktoré po zoschnutí vytvoria medzery a stále plnia pochôdznu požiadavku.
Ako sa dá chodiť po povale
Ak na zateplenej povale chcete chodiť či vytvoriť si úložný priestor, treba to premyslieť. Ako sa uvádza vyššie, OSB dosky sú na plošné zakrytie nie príliš vhodné, lebo prepúšťajú len veľmi málo pary. Hodia sa len na vytvorenie servisných lavičiek.. Na prekrytie izolácie na povale po celej ploche sú vhodným riešením drevené dosky, ktoré prepúšťajú vlhkosť najlepšie. Niektorí majitelia domov sa obávajú, že na voľne uloženú izoláciu bude sadať prach, ten však izolácii, na rozdiel od skondenzovanej vlhkosti, nijako neuškodí.
Zateplenie stropu zdola
Strop pod nevykurovaným priestorom by mal správne tepelne izolovať, hlavne ak nie je možné zatepliť ho zhora. Do interiérov sú vhodné minerálne izolácie, ktoré sa vyrábajú s použitím spojiva bez formaldehydu, na báze technológie ECOSE. Do zaveseného stropu je potrebná hrúbka izolácie od 16 cm do 26 cm. Stropné podhľady sú veľmi obľúbené, zamaskujú nedostatky stropu, poskytnú miesto pre zapustené svietidlá a skryjú všetky káble a rozvody. Môžu však ochrániť aj pred hlukom z vrchného podlažia. Nevýhodou zateplenia stropu zdola, môže byť nedokonalé zaizolovanie v mieste napojenia stien na strop a potreba vyššej výšky miestnosti pre dostatočnú hrúbku izolácie.
Zistite si, koľko vás orientačne bude stáť zateplenie vášho domu alebo jeho častí.