Vzduchotesnosť strechy: Záruka dlhodobej ochrany so správnymi komponentami
Zabezpečte si dlhodobú ochranu svojej strechy. Kvalitné komponenty vzduchotesnej vrstvy sú základom pre bezpečnosť a dlhovekosť vášho domu. Pozrite si, ako správny výber komponentov môže ovplyvniť kvalitu vášho strešného systému na desiatky rokov.
Zabezpečte si dlhodobú ochranu svojej strechy. Kvalitné komponenty vzduchotesnej vrstvy sú základom pre bezpečnosť a dlhovekosť vášho domu. Pozrite si, ako správny výber komponentov môže ovplyvniť kvalitu vášho strešného systému na desiatky rokov.
Parozábranová fólia
Fólie v streche nie sú na ozdobu, ani „pre istotu“. Plnia v strešnej konštrukcii dôležité úlohy. Zo strany interiéru musí tepelnú izoláciu ochraňovať parozábrana, ktorá bráni prenikaniu vzdušnej vlhkosti. Ak je nekvalitná alebo nesprávne inštalovaná, v streche sa nazhromaždí vlhkosť, ktorá spôsobuje nielen vznik plesní v zime, ale významne poškodzuje zabudované drevené konštrukcie počas celého roku. Stavbári by sa mali vyvarovať nahrádzaniu odporúčaných parozábran lacnými stavebnými fóliami.
Takéto materiály nenávratne poškodia strechu. Keď sa zamýšľate, či dáte za m2 fólie 50 centov alebo 1 euro, mali by ste si uvedomiť, že na rodinnom dome s plochou strechy 200 m2, zaplatíte 200 eur. Ale keď začnú kvôli skondenzovanej vlhkosti hniť konštrukcie, následná oprava, vysťahovanie bytu, demontáž sadrokartónu a rekonštrukcia – to sú tisíce eur.
Homeseal LDS 40 - parozábranová vystužená fólia na báze PE s dobrým difúznym odporom, s ekvivalentnou hrúbkou difúzneho odporu Sd-40m. Odporúčané použitie: šikmé strechy, drevostavby, podhľady a predsadené steny.
Správne pásky a tmely
Keď sa na vnútornej strane strechy objavuje vlhkosť, je len otázkou času, kedy sa táto porucha prejaví aj vizuálne. Často je to prvý znak, že vlhkosť prenikla aj do vnútornej konštrukcie strechy. Dokonalý parotesný systém musí dobre držať pokope a byť súvisle napojený na okolité obvodové konštrukcie. Parozábranové fólie musia tesne a trvalo priľnúť k stene, veľmi citlivými miestami sú prestupy fóliou, rohy, prechody a opracované hrany jednotlivých stavebných prvkov strechy. Toto všetko by mali zabezpečiť kvalitné pásky a tmel, ktoré by navyše nemali uvoľňovať do interiéru výpary rozpúšťadla ani zápach.
Pásku HOMESEAL LDS Soliplan-1 - pre vzduchotesné lepenie spojov parozábrany na báze sulfátového papiera a akrylátovej disperzie. Jej výhodou je vysoká lepivosť a je ľahko trhateľná.
Tesniaci tmel HOMESEAL LDS Solimur - pre vytvorenie trvalo elastických vzduchotesných spojov medzi fóliou, stenou a podlahou. Je trvalo lepivý a elastický tmel. Extrémne odolný proti starnutiu, bez zápachu a obsahu rozpúšťadiel. Odporúčané použitie: vzduchotesné spoje fólií a napojenie na bežné stavebné podklady vrátane betónov, kameniva, omietok, stavebných lepidiel, materiálov na báze dreva, sadry atď.
Náš tip: Pozor na narušenie vzduchotesnosti strechy pri montáži sadrokartónu
Riziko narušenia vzduchotesnosti hrozí aj pri inštalácii sadrokartónu, ktorý zakrýva strechu zo strany interiéru.
Pritom je lepšie ponechať medzi parozábranou a sadrokartónom uzavretú vzduchovú medzeru, inak totiž parozábranu prederavia skrutky alebo obľúbené bodové svetlá, čo znamená viac rizikových bodov, ktorými vlhkosť preniká do izolácie a znehodnotí ju. Pozor! Keď je parozábrana narušená na viac ako 5 % plochy, prestáva byť účinnou.
Ak riešite zateplenie šikmej strechy, máme pre Vás riešenie strecha KOMFORT.
Vyžiadajte si cenovú ponuku a poraďte sa s našim expertom na zateplenie.
Pozrite si postup, ako správne aplikovať popísané komponenty Homeseal LDS.
Zateplenie stropu
Mnoho majiteľov domov v súčasnosti zvolí pre rýchle a efektívne úspory energie zateplenie stropu na povale. Je to správne riešenie, ale aj pri ňom sa treba vyhnúť zásadným chybám. Pri zatepľovaní stropov sa umiestňuje parozábranová fólia pod tepelnú izoláciu. Vrstva izolácie na povale by mala byť priedušná, aby cez ňu unikala vlhkosť z interiéru. Túto úlohu najlepšie splní rolka minerálnej vlny alebo fúkaná minerálna izolácia. Ale pozor – nesmiete ju úplne zakryť nepriedušnou vrstvou, napríklad podlahou z OSB dosiek.
Ak vás zaujíma, ako pri zateplení strechy či stropu čo najviac ušetriť energiu, prečítajte si naše rady o chybách, ktorým sa treba vyhnúť.
Prečítajte si tiež, aká je správna hrúbka izolácie pri rekonštrukcii strechy pre váš typ domu.
Ploché strechy
Pri plochých strechách umiestnených nad obytnými a vykurovanými priestormi je tiež potrebná vzduchotesná vrstva, teda parozábranová fólia veľmi vysokej účinnosti. Ploché strechy môžu byť jednoplášťové (s tepelnou izoláciou bez odvetranej vzduchovej medzery pod krytinou) alebo dvojplášťové (s tepelnou izoláciou, s odvetranou vzduchovou medzerou pod krytinou).
Pri jednoplášťových sa parozábrana umiestňuje na betónový podklad (strop). Správne navrhnutá dvojplášťová strecha s dobre vetranou vzduchovou vrstvou funguje tak, že vlhkosť ktorá sa do nej dostáva difúziou z interiéru, rovnako ako vlhkosť z izolačných materiálov, prúdi komínovým efektom vetracími otvormi von. Podstatnou podmienkou správnej funkcie vetranej dvojplášťovej plochej strechy je vzduchotesnosť dolného plášťa a správne odvetraná prevetrávaná medzera. Pre jednoplášťové strechy je vhodnejšia nosná konštrukcia železobetónový alebo keramický strop. Ako menej vhodné sa javia drevené alebo oceľové konštrukcie, kde je väčšinou zavedenie tesnej parozábrany s tepelnou izoláciou problematické.